Buradasınız
Anasayfa > Popüler > Zaman Ve Zamanda Yolculuk

Zaman Ve Zamanda Yolculuk

İnsanoğlu geçmişten günümüze kadar zamanı ölçmenin yollarını bulmuştur. Dünya’nın kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafındaki dönüşünü zamanı ölçmede başarılı bir şekilde kullanıyoruz. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşünün süresini 24’e bölerek saatleri, saatleri 60’a bölerek dakikaları, dakikaları da 60’a bölerek saniyeyi gözlemleyebiliyoruz. Dünya’nın Güneş’in etrafında dönüşünde geçen süreyi ise aylara ve günlere bölüyoruz. Yani günlerin, saatlerin, dakikaların, saniyelerin kısacası zamanın ilerleyişini Dünya’nın hareketini gözlemleyerek anlayabiliyoruz. Yani sürekli tekrar eden şeyleri kullanıyoruz.

Isaac Newton’a göre zaman herkes için eşittir. Albert Einstein’a göre ise zaman herkes için her zaman farklı şekilde işler. Bunu görelelik yasasına göre açıklamıştır.

Örneğin; Arkadaşlarınızla güzel vakit geçirdiğiniz zamanlarda veya sizin için değerli anlarda zamanın ne kadar hızlı geçtiğini, bazı zamanlarda ise zamanın adeta hiç ilerlemediğini söyleriz.

Bunun sebebi görelelik kuramıdır.

 

Sezyum Atom Saati

Öncelikle bilim insanları en doğru zamanı sezyum atomlarının 9 milyar kere titreşmesiyle 1 saniyenin geçtiğini tespit etmişlerdir. En doğru şekilde zaman kavramı bu şekilde ölçülmektedir.

Einstein’a göre zaman hareket eden bir cisme göre daha hızlı geçmektedir. Bu kuramı 1971 yılında yapılan bir deney ile kanıtlanmıştır.

 

Bir uçağın içine sezyum atom saati koyulmuş ve belli bir noktadan havalanmıştır. Bir zaman sonra uçaktaki saat yerdeki saate göre saniyenin milyarda 1 i kadar bir yavaşlıkta geçtiği gözlemlenmiştir.

Bu küçük bir kavram olmasına rağmen bilim insanları için büyük bir gözlemdir.Bu deneyden yola çıkarak bir uzay gemisiyle dünya üzerinde ışık hızında hareket eden bir gemiye binilirse ve dünyanın etrafında 1 tur atılırsa bu dünyadaki zaman için yaklaşık onlarca yıla denk gelmektedir.

Yani gemideki bir insana göre zaman daha yavaş akacaktır ve yere indiğinde geleceğe gitmiş yani bir şekilde zamanda yolculuk yapmış olacaktır.

Tabi şuan için bunu söylemek ya da bu eylemi gerçekleştirmek çok güç.

Bilim insanları şuan bile ışık hızına erişebilecek bir yapı oluşturabilmiş değildirler. Ancak Cern’de yapılan deneylerde ışık hızının %99.1 ine ulaşabilen atomlar ürettikleri de bir gerçektir.

Tabiki de zamanda yolculuk yapmanın bundan farklı birçok yolu da vardır. Bir sonraki makalemizde kütle çekim etkisinden ve E=mc² denkleminden bahsedeceğiz…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top