Buradasınız
Anasayfa > Genel > Uzak Doğu Korku Sektörü

Uzak Doğu Korku Sektörü

Uzak doğu korku sineması korku ve romantik konulu filmlerde yerini zirveye sokmayı başarmıştır.

Korku sektörü olarak bakacak olursak peki bu sinema sektörünün başarısı ve zaferi nereden gelmektedir.

Korku sektörü başlı başına zor bir kavram olsa da bunu başaran pek çok yapımcı bulunmakta örnek olarak baktığımızda korku sektörlerinin kral filmleri arasında yer alan halka,garez,korku seansı bunların başında gelmektedir. Peki birde paranormal aktivty filmi var bütçe ve oyuncusu çok az olmasına ve tek bir kamera görüşü ile çekilmesine rağmen bu kadar ses getirmesinin sebebi nedir.

İnsanlar korku denildiğinde ilk olarak artık klişelerden uzak farklı şeyler beklemektedirler.

Farklı şeyler sunan bu ve bunun gibi yapılarda rağbet görmüşlerdir. Tabi bunlarında çakması ve aynı senaryo üzerinden çekilen farklı film çeşitleri bulunmaktadır. Farklı olmak ilk yapmayı gerektirir.

6 korku senaristinin yaptığı v/h/s isimli yapım bizlere bunun en büyük kanıtıdır. Senaristler 6 farklı konuyu tek bir filmde toplayarak muazzam bir başarıya el atmışlardır.

Korku filmi başarısı nedir ?

korku filmi insanları sürekli yüksek ve aniden ekrana çıkan korkunçlu teyze olarak değil farklı şeyler sunarak izleyiciyi heyecanlandıran filme denir. İnsanlar artık bunlardan sıkılmış oldukları için rec tarzı filmler ilgilerini daha çok çekmeye başlamıştır. Korku filmi başarısı insanların filmden çıktıktan sonra bile izlenim bırakabilen filmlere denir.

Örneğin paranormal activty filmi izleyen bir kişi gece yatarken acaba evde neler oluyor düşüncesiyle karşı karşıya kalmış.

Karabasan filminde olduğu gibi acaba dolabı açmalımıyım düşüncesine kapılmışlardır. Bunun sebebi filmin kişi üzerinde bıraktığı etkisinin bu yönde olmasıdır.

Türk Korku Sektörü

Türk korku filmlerinin genel konusu cin üzerine yürütülen bir tema olduğundan dinsel konular ağır basmaktadır. İnsanları yapılan bir büyü sonucu cin musallat edilmesi ve bunu bir hoca yardımıyla kurtarma veya kurtaramama çalışmasını konu edinmişlerdir.

Türk filmlerinin genel sorunu yüksek ses ve mide bulandırıcı ritüel lerin fazlaca bulunuyor olmasıdır. Bir Türk korku filmini izliyorsanız keçi gözü boğa dili kuzu kalbi gibi tüm sakatat ve organları görmeniz mümkün olabilir. Midesi sağlam olan insanların dayanabiliyor olması bile mucize olan bu sektörde pek çok kişi filmler sırasında göz ve kulaklarını kapatıyor olması da bir istisnai durum oluşturmaktadır.

Şimdilik korku filmi sektörü hakkında söylenecekler bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top