Buradasınız
Anasayfa > Genel > Titanik Gemisi Ve Sırları

Titanik Gemisi Ve Sırları

Titanik Gemisi

Titanik, 14 nisan 1912 yılında ilk seferini gerçekleştirdiği sırada bir buz dağına çarpması sonucu batmıştır.

Titanik, İrlanda tersanelerinde üretilen ve o zamana kadar görülmemiş ölçütlere sahip bir gemiydi. Üretici firma aslında bu gemiyi RMS Mauretania gibi gemilerle rekabet için üretmişti. Geminin dizaynı Alexander Carlisle tarafından yapılmıştı. Geminin mühendisi ise Thomas Andrews’ti…

Titanik, 269.1 m uzunluğuna, 28.2 m genişliğe, 46,328 groos ton ağırlığa sahipti. Üç adet dev pervane ile 29 adet kömür kazanına sahipti. Gemi 3,547 yolcu ve mürettebat taşıyabiliyordu. Bu ölçütler o zamana kadar görülmemişti.

Titanik Neden Battı

Titaniği batmaz yapan ise kompartımanlar arasındaki su geçirmez levhalardı. Herhangi bir su alımında bu levhalar kapatılarak su geçişi önlenecekti…  Buz dağına çarptıktan hemen sonra  kıç tarafı bu çarpışmadan kurtulamayacaktı. Kıç tarafı, buz dağında büyük bir kırmızı boya bırakarak oraya çarptı! İlk saniyelerde omurgada büyük hasar meydana gelmiş, beş kompartıman anında su altında kalmıştı. Çarpmanın yarattığı sarsıntı yaklaşık on saniyede tamamlandı.

Öndeki bölmeler su ile doldukça levhalar kapatılıyordu. Gemi mühendisi ve bazı tamirciler çarpışmanın hemen ardından bir toplantı yaptılar. Toplantıdan çıkan sonuç, geminin batacağıydı.

Bu geminin batışı dünya tarihine ve hafızalara hızla kazınacak bir senaryo olacaktı. Batmaz denilen bir geminin bir buz dağı sayesinde nasıl sulara gömüleceği biz insanlara bir ders niteliğinde kalacaktı.

Batışı, 1517 kişinin ölümüyle sonuçlandı ve dünya savaşları dışındaki en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti. Geminin enkazı, ancak 1985’te bulunabildi. Gemi, uzun uykusuna Atlantik’in derinliklerinde devam etmekte…

Titanik’in batış nedeni ile ilgili söylentiler

  1. Titanik, kardeşi Olympic’le beraber sigortalanıp, ikisi de kasıtlı mı batırıldı?
  2. Mürettebat ve Kaptan Smith sarhoş muydular?
  3. Gemi subayı Murdoch, neden kendini öldürdü?
  4. Kaptan Smith’in de intihar ettiği, telsizle gerçekten bildirilmiş miydi?
  5. Niçin görevliler dürbünle çevreyi gözlemediler? Oysa bu yapılsaydı, buzdağı çok önceden görülebilirdi.
  6. Titanik buzdağını son anda görüp dönmeye çalışırken, önce kıçından sonra da önünden iki defa mı yara aldı.
  7. Su geçirmez bölmeler neden açıktı?
  8. Söylendiği gibi Californian adlı gemi veya bilinmeyen bir diğer gemi, Titanik’i batarken görmesine rağmen yardıma gelmedi mi? Kurtulanlardan birçok kişi, bir geminin ışıklarını gördüklerine dair yeminler ediyorlardı.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top