Kanser hastası olan Jigsaw, hayatının sonuna yaklaştıkça çevresindeki insanların hayatlarının değerini bilmemelerine çok kızmaktadır. Onun için hayatın bir saniyesi bile çok değerlidir. Hayatın değerini bilmeyenlere ağır bir ders verecektir ve onları çeşitli sınavlara tabi tutar.Bir hayatın ne kadar değeli olduğunu bu kişilere gösterecektir. Bize de izlemesi keyif dolu bir seri çıkacaktır. Çevresini röntgenleyenleri gözünün biri ya da hayatı, hapse defalarca giren birisini her tarafından zincirlemesi onun yöntemlerinden sadece birkaçı.

Testere filminin özü, şiddet sahneleri arasında kayboluyor. Seyredenler korkunun dozunu, şiddetin miktarını tartışıyorlar ancak felsefesi ile ilgilenen yok.

Aslında Testere, yaptığı eylemlerde son derece haklı. Kaçımız yaşadığımız günün önemini, değerini biliyor ? Çoğumuzun bu yönden Testere’nin eline düşeceğine eminim. Zamanını boşa harcayanlar, başkaları ile uğraşanlar, uyuşturucu kullananlar, başkalarına kötü davrananlar vs.

Doğum anında elde ettiğin tüm ayrıcalıklara rağmen, hayatın değerini bilemedin. Ne kadar anlamlı bir cümle. Nedir bu ayrıcalıklar ? Küçük olaylardan mutlu olmayı bilmek, yaşama sevinci ile dolmak, özgürlüğün tadına doya doya varmak. Zamanı doğru kullanabiliyor muyuz ? Boş zamanlarımızda ne yapıyoruz ? Günlerimiz bir önceki günün aynısı mı ? Çevremizdeki kuşların ötüşünden, akşam parıldayan yıldızlardan, rahat bir uykudan, güzel bir kahvaltıdan mutlu olabiliyor muyuz ? Dostluk kapılarımızı kapattık mı ? Yoksa insanlara artık güvenmiyor muyuz ? En küçük bir olaya kızıp karşımızdaki insanı üzüyor muyuz ? En önemlisi elimizdeki imkânlar için şükredip, olmayan insanları aklımıza getiriyor muyuz ?

Şimdi düşünelim Testere’nin eline hangi yönümüzden dolayı düşebiliriz ve cezamız ne olabilir ?

Bir korku filminde yaşamın felsefesinin verilmesi ne kadar ilginç ve bir o kadar güzel. Ancak bunu anlayabiliyor muyuz ? Orası tartışılır.

Filmi sürekli tekrardan izlemiş biri olarak film bizlere hayattaki amacımızı ve neden bu hayatın bizlere çok güzel bir hediye olduğunu ve bizlere bu hayatın önemlerini amacını ve güzelliğini gösteren bu film serisini 18- yaşların izlediğinde iğrendiği çoğu kişinin izleyip midesinin bulandığı ama düşünen insanların izlediğinde aslında jigsaw ın amacını anlayıp ona destek verdiği ve onun açısından düşünmeye başladığı bir seridir. Hayatın sana verdiği her saniyeyi kıymetli geçirmen dileğiyle iyi günler…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

18 YORUMLAR

  1. neredeyse adamı haklı çıkaracaksınız, insanlara doğru veya yanlışı ona işkence ederek veya onu öldürerek gösteremezsiniz.
    bu arada jigsaw 2017 çıkacak, bekliyorum 🙂

  2. Destere 8 çıkmış benim kız baba gidek baba gidek diye tutturdu. Müstehcen sahneler varmı aceba filimde. Kızımla gidebilirmiyiz.

  3. guzel bir filme benziyor konusuda harıka gecekten her bır sanıyemız cok degerlı ama bız bunu hayatın sartlarında malesef goz ardı edıyoruz seyredecgım bu fılmı tsk ederız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here