SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJVRsY7CMAzdkfiHKHOlK1chChvst7EhBpNYJSI0Uuxwh1D/naRppUxIt/m95+fYL6/lQgh5ATJK7sQroYiNtYHYAxvXR7quJh61YecN2EQmbhgVSQwcCCmNmCgFjF3szeTkn985ZSxmYRSjI0ryeEWx90yyKjQKl6T9GFJoLfToAslZH6oP4w6gbp13odf0dcQ/Dh7/MzoX5zkA6LBXz/HM4nyPFiGff8qt8vbL6O9lIA+j0RUYgjauyObhFNhkaIrJKn6DuxcuHWNN666aut2um03b1vX3JpVx5+ENGWlNd84BAAA=

Mars 2020 Rover aracıyla beraber Mars’a gönderilmesi planlanan MOXIE’nin Mars’ta oksijen üretmesi amaçlanıyor. Mars’a insan göndermenin konuşulduğu şu günlerde, Mars için önemli problemlerin başında gelen oksijen yokluğu NASA’nın öncelikli çalışma konularından biri.

2020 yılında Mars’a gönderilecek olan MOXIE, saatte ortalama 10 gram oksijen üretecek ve yaklaşık 800 derece sıcaklıkta çalışacak. Bu rakam ilk görüşte yetersiz gelebilir ancak NASA yetkilileri cihazın düzgün çalışmasını sağlayabilirse Mars’a gidecek insanlarla beraber cihazın daha büyüğü kızıl gezegene gönderilecek.
Oksijen üretimi sadece Mars’a gidecek insanlar için değil, orada yetiştirilecek bitkiler için de önemli. Birçok bilim insanı Mars’taki oksijen sorununu çözülmesi gereken öncelikli sorunlardan biri olarak görüyor. Herkesin merak ettiği konu iste marsone projesi ile bir kolonileşme başlatan nasa oksijen sorununu ilk olarak nasıl halletmemiş. Oksijen çözülmesi gereken ilk sorun olmaz mıdır . O denli sıcaklıklara dayanabilen bir cihazın yapılması ve gönderilmesi sonra oradaki kolonileşmeye başlayan insanlar ile geliştirilip daha iyisinin yapılması daha mantıklı bir çözüm olacaktır.
Günümüzde dünyadaki küresel ısınma doğal afetler vb durumlardan dünyanın ömrünü gittikçe düşürmektedir . Gün gelir marsa yerleşme planı yapılırsa bile bu zenginler için olacaktır. Biz fakirler yine dünyadaki o toz bulutunun içinde ölüme mahkum kalacağız. Şimdiden söylenmesi gereken konu budur. Bir gün marsa yerleşme yapılırsa aramızdan hangileri bu dünyadan kurtulup marsta yaşamını sürdürmeye devam edecek yoksa biz de bu dünyadaki ler gibi ölüme mahkum mu edileceğiz. Peki bu durumda nasa masummu yoksa insanları ölüme bırakan bir cani mi olacak. Hayat bazen zorlu kararlar verdirtir bize işte bu durumda böyle olacak gibi. Bazıları bu yarışı kazanırken bazıları da diğerlerininin kazanmışlığını seyretmeye yükümlü olacak. Kısacası önemli olan insan olmak adam olun insan olun lan diye bağırası geliyor insanın ama tabi çatlakbloğun dediği gibi yumurta dayanırsa arkana. Mars ta bile muhtaç kalırsın tarkana.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here