Buradasınız
Anasayfa > Genel > Muay Thai dövüş sanatı nedir ?

Muay Thai dövüş sanatı nedir ?

Muay Thai Dövüş Sanatı Nedir

Muay thai dövüş sanatı namı değer thai boks ve tayland boksu olarak geçen bu spor , spor dalları arasında rakibe en çok hasarın verilmesi ve odak noktaların hedef alındığı bir dövüş sanatıdır.

Tayland boksu başta tayland olmak üzere uzak asya ülkelerinde sıklıkla kullanılan bu spor Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı uzun yıllar ringlerde uygulanan gerçek, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili teknik, starteji, defans olgularının evrim geçirmeleri sonucu oluşmuş olan sert, otantik bir dövüş sanatıdır. Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir Thailand savaş sanatı ve bir yaşam biçimi olarak yıllar boyu öğretilmiştir. Tarihteki ilk Muay Thai yarışmaları Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1600’lü yılların sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Eski dövüşler, meydanlarda veya açık alanlarda yapılıyorken günümüzdeki çizgisine 1930 yılında 20 ülkeden gelen dövüşçülerin bir araya gelmesiyle ve tarihte ilk defa boks eldiveni takılarak kurallar ve kaideler dahilinde düzenlenmiş olup günümüzdeki formuna kavuşmuştur.
muay thai
Dövüşlerde yumruk ve tekme vuruşlarının kullanılmasının yanı sıra, Muay Thai ruhunu tam manasıyla yansıtan ve en sert yakın dövüş stili olmasında adını öne çıkartan diz, dirsek ve klinç teknikleri kullanılmaktadır. Muay Thai günümüzde dünyada her geçen gün popülaritesi artmakta olup en ilgi çekici ring sporlarından birisi haline gelmiştir. Muay Thai öğretisi; hem bir spor dalı, hem terapi, hem de bir hayat biçimi olarak benimsenmelidir. Beden eğitimi aslında fiziksel eğitimden çok zihnen bir disiplindir. Günlük hayatta insanları en çok strese sokan olgu zaman olgusudur. Tabi muay thai denildiğinde ilk akla gelen isimlerin başında tonny ja gelmektedir . Bizler onu ong bak koruyucu vb filmlerden tanıyor olsak da kendisi muay thai sporunu yıllardır yapmaktadır. Eğlenceli kişiliği ve olağanüstü hareket kabiliyetiyle filmlerde başrol alan bu kişi izlemesi  keyif veren filmler sunmaktadır. Tayland boksu aslında rakibe en yakın şekilde uygulanan bir dövüş sanatıdır.

Muay Thai Gelişimi

Muay thai gelişimi tam olarak tarihi bilinmese de taylandlıların çinin güneyinden göç etmesiyle başlamıştır. Burada yaptıkları göç esnasında bir çok zorluklarla karşılaşmış olduklarından yerel halk  büyük bir direnişi ile karşılaştılar ve saldırganlardan saklanmak zorunda kaldılar. Hayatta kalabilmek için büyük mücadeleler verdiler.

Eski zaman silahları sadece kılıç mızrak, kargı, ok veya yaylardan ibaretti. Fakat bu silahlar yakın dövüşte çok hantal kalıyorlardı. Dolayısıyla dirsekler, yumruklar, dizler ve ayaklar taylantlılara daha pratik geldi. Sonuçta çok başarılı olmuşlardı, böylece savaşlarda kullanılan yeni bir dövüş sanatı gelişmiş oldu.

Silahların uzaktan kullanılıyor olması da bu savaş sanatını bir kademe daha ileriye taşımış oldu. Unutulmaması gereken en önemli nokta şudur. Eğer bir muay thai dövüşçüsü ile karşılaşırsanız yakınınıza yaklaşmasına asla izin vermemeniz gerekmektedir. Sanat direkt olarak bedenin öldürücü darbe uygulanacak noktalarına vurmak için geliştirilmiştir.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top