Rescue workers remove debris as they search for victims of earthquake in Bhaktapur near Kathmandu, Nepal, Sunday, April 26, 2015. A strong magnitude earthquake shook Nepal's capital and the densely populated Kathmandu Valley before noon Saturday, causing extensive damage with toppled walls and collapsed buildings, officials said. (AP Photo/Niranjan Shrestha)

Öncelik olarak yaşanacak olan Marmara depremi bilinmelidir ki Türkiye üzerinde yaşanmış en büyük depremler arasında ilk 10 da yer alması beklenmektedir. Uzmanların tahminine göre büyüklüğü 7. ile 8. arası olacak olan bu marmara depremi İstanbul nüfusunu ciddi derecede etkileyecektir. Yine uzmanların tahminine göre en geç 2030 a kadar olması beklenen Marmara depremi hakkında bizim söyleyecek daha büyük teorilerimiz var.

Son yıllarda artış gösteren teknolojinin insan hayatını olumlu ve olumsuz yönde etkilemesinin ardından aslında bir nevi insanoğlunu bir teknoloji çağı sonuna hazırlıyor olabilir. Sadece son 1 ayda gerçekleşen İstanbul üzerindeki doğal afetlere bir bakacak olursak gök bizi depremin yaklaştığı konusunda feci şekilde uyarmakta can ve mal kaybının yüksek derecede yaşanacak olması bir yana açılacak maddi zararın baya bir yüksek olacağı beklenmektedir. Doğal afetlerin bir hayli hızlandığı ve aralıksız bir şekilde devam ettiği insanların gözünden kaçmakta. Son büyük depremlere baktığımızda hepsinin öncesinde yaşanmış yakın tarihli afetler belirmiştir. İstanbulun birinci dereceden etkileneceği bu olaya rağmen herkesin hala İstanbul’a gelmeye çalışması da bir nevi korkutucu manzara olarak karşımıza çıkmakta.

Hala hali hazırda var olan kentsel dönüşüm projesi aslında birilerini kazandırmak üzerine yapılmış bir taktiksel gelişim planından başka bir şey değildir.

Son yapılan söyleşilerde Anadolu plakası Marmara’da 2,5 santim hızla saat istikametinin tersinde güney batı yönünde hareket ediyor. Burada bir enerji birikiyor ve bu bir yerden dışarı çıkacak. Tarihsel depremler oldu, hala bu hareket sürüyor, yine bir deprem olacak. Ama ne zaman olacağını bilmediğimiz için bununla yaşamaya alışmamız lazım. Psikolojimizi bozmamamız, yarın olacakmış gibi de hazır olmamız lazım. ‘6 ay sonra, 1 sene sonra olacak, 2050’ye kadar olmaz’ gibi şeylere kulak asmamamız lazım. Bunları söylemek çok anlamlı değil. Tarih vermek bilimsellikten uzaklaştırıyor gibi denilmiştir. Fakat

99 depremi gölcük te olduktan hemen sonra uzmanların yaptığı açıklamada 15 yıl içinde tekrar deprem olacağı yönünde olmuştur. Şuan söylenenler ise 2050 tarihini işaret ediyor. Aslında yapılması gereken kentsel dönüşüm yapılarak birilerinin ceplerini doldurmak değil de insanları bu konuda bilinçlendirmek olmalıdır. İstanbul da

Kentsel dönüşüm adı altında yapılan çalışmada 300 bin eden bir eviniz kentsel dönüşe giriyorsa bu evi devlet zorla yıkacak ya sizden bu evin yarı fiyatına 150 bine satın alıyorlar yada sizin 300 bin eden evinizi yıkarak yeni bir ev yapıp bu yaptıkları eve sizden 150 bin istiyorlar. Bu sistem ile kazanan devlet ve İş adamları oluyor. Halk evlerimiz artık daha güvenli diyerek yollarına devam ediyorlar.Marmara depremi geldiğinde yine olan halka olacaktır fakat bu konuda yapılması gerekenler her zaman olacakmış gibi yaşamak, hiç bir zaman olmayacakmış gibi davranmaktır. Önemli olan evinizde size yakın yerlerde bulundurmanız gereken acil durum çantası olmalıdır. Bunun herhangi bir sayfadan kolaylıkla yapımına ulaşabilirsiniz.

Genel olarak olması gerekenler hayatta kalma besin ve gereksinimleri olacaktır.Bunlar sizin olası bir hayatta kalma mücadelesinde eğer ki yanınızda bulunursa biraz daha kurtulma şansınız var demektir. Bizlerin tahminlerine göre Marmara depremi çok yakın bir tarihte karşımıza çıkacaktır. Hatta o kadar yakın ki bunu 2 seneye bile indirgeyebiliriz. Yakın zamanda olmaması dileği ile iyi günler dileriz…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here