Buradasınız
Anasayfa > Genel > League Of Legends Dünya Kupası

League Of Legends Dünya Kupası

2017 DÜNYA ŞAMPİYONASI NEDİR?

Worlds olarak da bilinen 2017 League of Legends Dünya Şampiyonası; her yıl dünyanın en iyi takımlarının Dünya Şampiyonası kupasını kaldırmak için savaştığı uluslararası bir espor etkinliği. Etkinliğe her yıl başka bir bölge ev sahipliği yapıyor. Etkinlik bu yıl da Çin’de birden fazla mekânda gerçekleşecek.

BU YIL NELER DEĞİŞTİ?

LMS’e, tutarlı bir şekilde güçlü bir uluslararası performans sergilediği için üçüncü bir takım hakkı tanındı. Buna ek olarak, GIGABYTE Marines MSI’da aldığı dereceyle Güneydoğu Asya bölgesine fazladan bir takım hakkı kazandırdı.

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, bu yılın Dünya Şampiyonası en çok sayıda takımı ağırladığımız şampiyona olacak; daha çok bölge de daha çok seri başı anlamına geliyor. Eskiden Wildcard etkinliklerine katılan bölgeler, artık verilen seri başlarıyla takımlarını doğrudan Worlds’e yollayabiliyor. Bölge finalini kazanan Worlds’de yerini kapar – bu iş bu kadar basit.

Kendimizi yeni takımlara göre ayarlayabilmek için, turnuvaya bir aşama daha ekledik. Bu yılın başlarındaki Sezon Ortası Turnuvası’nda olduğu gibi Dünya Şampiyonası’nda da grup aşamasından önce bir ön eleme aşaması olacak. Bu aşama sayesinde daha çok sayıda kuvvetli takımı davet edip, onlara grup aşamasında yarışma şansı kazanma olanağını sunabileceğiz. Ön elemelerde ilk dörde giren takımlar bir sonraki tura çıkacak.

FORMAT NEDİR?

Worlds bu yıl üç aşamada oynanacak: Ön eleme aşaması, grup aşaması ve son olarak da final aşaması (çeyrek finaller, yarı finaller ve finaller).

Ön eleme aşaması

Ön eleme, 2017 formatına yeni eklenen aşama. Bu aşamada 12 takım 4 gruba ayrılacak ve her grup tek maç üzerinden çift devreli lig usulü karşılaşacak. Bu sonuçlar temel alınarak, her grubun ilk iki sıradaki takımı 2. tura çıkacak. Burada 1. ve 2. konumdakiler birbirlerine karşı rasgele eşleştirilerek 5 maçlık tek bir seri oynayacak. Serinin galibi grup aşamasına çıkacak.

Grup aşaması

Grup aşamasında, 12 takım Worlds’den önceki performansları sayesinde bu aşamaya otomatik olarak geçmiş sayılacak. Ön elemelerden başarıyla çıkan dört takım da bu aşamada onlara katılacak. 16 takım, dört takımdan oluşan dört gruba ayrılacak. Her bir grup, tek maç üzerinden çift devreli lig usulü karşılaşma yapacak. Her gruptan ilk iki sırada çıkan takımlar, turnuvanın son ayağı olan final aşamasına çıkacak.

Kuralarla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayıp ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Final aşaması

2017 Dünya Şampiyonası’nın çeyrek finaller, yarı finaller ve finallerden oluşan bu üçüncü ve son aşamasına sekiz takım çıkacak. Turnuva bu aşamada tek elemeli bir fikstüre geçecek ve tüm seriler 5 maç üzerinden oynanacak. Bu aşamanın galibi olan takım, 2017 Dünya Şampiyonası’nın zafer tacını giyecek.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top