Buradasınız
Anasayfa > Popüler > Kütle Çekim Kanunu ve e=mc2

Kütle Çekim Kanunu ve e=mc2

Kütle Çekim Kanunu ve e=mc2

kütle çekimi, evrendeki tüm maddelerin başka maddelere uyguladığı çekim kuvvetine kütle çekim kuvveti denir.Dünya’nın ve diğer gök cisimlerinin üzerinde bulunan cisimlere uyguladığı kuvvet örnek olarak gösterilebilir. Gök cisminin kütlesi artıkça kütle çekim kuvveti artar. Kütlesi büyük olan gök cisminin, üzerinde bulunan cisme uygulayacağı kütle çekim kuvveti kütlesi küçük olan gök cisminin uygulayacağı kütle çekim kuvvetinden büyük olur.

e=mc2 formulüne göre

E= Cismin enerjisi

M=Cismin kütlesi

c2=ışık hızının karesinin sayısal değeri

bu denkleme göre

Çok hızlı giden bir gemi neredeyse tümüyle enerjiye dönüşüyor ve buna bağlı olarak kütlesi aşırı artıyor. Aşırı büyük kütle hem geminin daha fazla hızlanarak ışık hızına ulaşmasını önlüyor hem de zamanın yavaşlamasına yol açıyor.

Ancak zaman kime göre yavaşlıyor? Görelilik teorisinde zaman mutlak olmadığı, kişisel olduğu için uzay gemisindeki zaman da “bize göre” daha yavaş akıyor. Görelilik Teorisine adını veren de bu olgudur. uzaydaki kişi için zaman yavaş akıyorken uzay gemisini gözlemleyebilen yada dışarıdaki birisine göre zaman aynı işleyecektir.

bu denklem de bize zamanın kişisel olmadığı ve bizim bildiğimiz zamanın uzay ile kıyaslandığında karmaşık bir hal aldığını ortaya koyuyor.

kütlesi yoğun olan cisimler bu kütle çekim etkisinden dolayı zamanda bükülmeler yaratırlar.

uzay zamanı bir çarşaf gibi hayal edebiliriz

Düz bir yatak düşünün. Bu yatağın üzerine gergin bir çarşaf serin ve hiç kırışıklık olmasın. İşte bu dümdüz çarşaf iki boyutla tanımladığımız uzay-zaman düzlemi olsun. Şimdi bu düzleme bir gezegeni simgeleyen demir bir bilye koyun. Bilye yatağa biraz gömülüp bir göçük yaratarak çarşafı da bükecektir. İşte zaman da bu şekilde demir bilye ile simgelediğimiz kütle yardımıyla bükülebilir. Kütlenin artışı, bu kütlenin uzay-zaman düzlemini büküşünü arttırır. Kütle arttıkça göçük de artar. Eğer kütle ölçülemeyecek boyutlarda aşırı büyük olursa uzay-zaman düzlemi ışığı bile hapsedecek kadar göçecektir. İşte bu göçük ise kara delik olarak adlandırılır.İşte bu noktada zaman durma noktasına gelir…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top