Buradasınız
Anasayfa > Genel > Küresel Isınma Sonucu Kıyamet

Küresel Isınma Sonucu Kıyamet

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan küresel ısınma bilim insanlarına göre çağımızın sonunu getirebilecek dereceye ulaştı. Peki küresel ısınmanın böyle gitmesi durumunda yaşanabilecekler tıpkı bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten. Geçenlerde antarktika da kopan dev buz kütlesi kafalara bir soru işareti ni daha getirdi. Acaba beklediğimiz gün yakınlaşıyor mu.

ABD’li bilim adamları, Mars’ta rastlanan su izleriyle ilgili yeni bir teori ortaya attı. Buna göre Mars’ta yaşanan küresel ısınma sonucu buz tabakaları eriyip, suya dönüştü Bilim adamları, Mars’ın erken oluşum dönemindeki su varlığını, metan gazının açığa çıkmasına bağlı dönemsel küresel ısınma etkisiyle açıklayan yeni bir teori ortaya attı.
ABD’nin Chicago Üniversitesinden gezegen bilimci Edwin Kite ve Caltech Üniversitesinden Peter Gao, Mars’ın tamamen buzla kaplı olduğu dönemden kalma su izlerinin, buz tabakaları içinde sıkışan büyük miktarda metan gazının açığa çıkmasıyla oluşan sera etkisinin eseri olduğunu ileri sürdü.Bilim insanları, Kızıl Gezegen’in eksenindeki oynaklık nedeniyle farklı bölgelerinin dönemsel olarak daha fazla güneş ışığına maruz kaldığı, bu durumun buz tabakalarını eriterek gezegenin kabuğunun hemen altında, kaya katmanları ile buz tabakaları arasındaki sıkışmış haldeki metan gazını açığa çıkarmış olabileceğini belirtti.
Kite ve Gao’nun geliştirdiği modele göre, bugünden yaklaşık 3,6 milyar ila 3 milyar yıl önce, yer altından çıkan metan gazının atmosferdeki karbondioksitle birleşmesi sonucu küresel ısınma etkisi oluştu. NASA’nın yüzey keşif aracı Curiosity’nin ve Mars uydularının gezegende tespit ettiği akarsu aşındırması ürünü olan yüzey yarıkları ve delta vadileri bu dönemde ortaya çıktı.

Peki marsın bile bu durumdan etkilenmiş olduğu anlaşılmasına rağmen. Bizim dünyamız için yol yakınken yapılacaklar yok mudur. Aslında insanoğlu kendi sonunu getirecek demiştir çoğu bilim insanı ve geçmişteki yaşamış insanlar. Küresel ısınmanın oluşturabileceği bir diğer sorun da buzulların erimesinden dolayı oluşabilecek hava değişikliği dünyanın gidişatını olumsuz etkileyebilir. Hayat bize sunulmuş bir lütuf olduğunu biliyoruz. Aklıma gelen tek soru da şu olmuştu bu makaleyi yazarken. Dünyadan taşındığımızda mahfedeceğimiz yeni gezegen mars mı olacak acaba. Yoksa marsa yerleştiğimiz de akıllanacak mıyız.  Konuya sevdiğim testerenin sözleriyle son vermek istiyorum.

Doğum anında elde ettiğin tüm ayrıcalıklara rağmen, hayatın değerini bilemedin.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top