Buradasınız
Anasayfa > Genel > Kış Ayının Samimiyeti

Kış Ayının Samimiyeti

Kış aylarında bir masum olur sokaklar. Kışın en güzel yanlarından biri de dışarıda ki pisliklerin temizlenmesi dir. Yağmur ve kar bu işi yapıyorken yaz aylarında güneşin kavurduğu insan teni hem kokarak hemde terleyerek  sokaklarda gezmelerine izin vermektedir.

Kış aylarında olan kar yağışı ve havaların soğuması dışarıya temiz bir koku da yayar. Buz kristallerinin ve kar tanelerinin hiç birinin birbirine benzemediğini biliyor muydunuz.  Evrendeki galaksilerin içinde bulunan gezegenlerin toplam sayısından daha fazla çeşit de size kar kristalleri yollayabilir. Bir çok deney de denenmiş olsa da bir kar tanesinin şeklinin ikinci defa düşmediği kanıtlanmış durumdadır.

Her ne kadar kar, doğanın bize “kafa dinlememiz için hediyesi olarak” tanıtılıyorsa da kardan (hastalık derecesinde) korkanlar olduğunu biliyor muydunuz? Evet kardan korkmak bir fobi. Hastalığın adı chionophobia (kayonofobya diye okunuyor). Kar yağdığında ağlama krizleri, titreme, kalp çarpıntısı, karın ağrıları, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösteriyor. Psikolojik tedavisi ise yaklaşık 1-2 yıl sürebiliyor. Aramızda “Düşerim, hasta olurum korkusuyla karda dışarı çıkmıyorum” diyenlerin, biraz önce saydığım fiziksel rahatsızlıkları “Üşüttüm” bahanesiyle sık sık yaşayanların bu fobiyi taşıyor olmaları muhtemel olarak görülüyor.

Ne kadar ilginçtir ki, kış aylarında Dünya, Güneş’e daha yakın, yaz aylarında daha uzak konumdadır.  Güneşin bu yakınlığı ve soğukluk da serotonin hormonunun azalmasında beraberinde getirmesi tek sıkıntısı olabilir. Serotonin azalınca represyon ve bunun gibi özellikler artmıştır. Karların çocuklar üzerinde etkisi de vardır mesela. Tatil oluşuyla birlikte gelen mutluluk bi ayrı olur. Sokaklar çocuk neşesiyle dolup taşar. Kaymaya çalışan çocuklar dan kardan adamı bitirmeye çalışan minik ellere her şey görebilirsiniz bir anda sokaklar da . Sokaklar da insanların telaşı olur bir de korna sesleri yükselmeye başlar. Çünkü kışın getirdiği problemlerden biri de buzlanma dır. Buzlanan bir yolda kazalar da kaçınılmaz olmuştur. Ama genel olarak baktığımızda kış aylarının diğer aylara göre biraz daha asil durduğunu söyleyebiliriz. Kendine has güzelliği ve narinliği vardır. Tıpkı beyazlar içinde gelinlik giymiş güzel bir kadın gibi çıka gelir senenin başlarından. Ve unutturur yazın yaşanan günleri…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top