Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak isimlendirilen salyangoz şeklindeki yapıda bulunan tüy hücreleri tarafından algılanır. Tüy hücreleri ses dalgalarını sinir iletilerine dönüştürür. Bu sinyaller sinir hücreleri tarafından beyne iletilir ve böylece ses duyulmuş olur.

Kendi ses kaydımızı dinlediğimizde çoğunlukla duyduğumuz sesten rahatsız olur ve kayıttakinin kendi sesimize benzemediğini düşünürüz. Çünkü normalde kendi sesimizi iki şekilde algılarız. Konuştuğumuzda oluşan ses dalgaları diğer dış kaynaklı sesler gibi havada yayılırken kulağımıza ulaşır ve kokleadaki tüy hücreleri tarafından algılanır. Ancak ses dalgalarını oluşturan ses telleri titreştiğinde bu titreşimler boynumuzdaki ve başımızdaki kemikler tarafından da iletilir. Kokleaya ulaşan bu titreşimlerin frekansı havada yayılan sesin frekansından daha düşüktür. Kendi sesimizi bu iki farklı yoldan ulaşan ses dalgalarının birleşimi şeklinde algılarız.

Ses kayıt cihazları sadece havada yayılan ses dalgalarını algıladığı için sesimizin vücudumuzun içinde iletilen bileşenini duyamamış oluruz. Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıkları taktığımızda ise sadece “kendi iç sesimizi” algılarız. Hatta kendi kanınızın akışını duyabileceğiniz -9 desibellik minnesote eyaletinde bulunan ismine çıldırtan sessizlik adı verinen bir odada bunu hissetmeniz mümkün olacaktır. Dünyanın en sessiz odasıyla ilgili yapılan haberlere göre, insanlar bu odaya 45 dakikadan daha fazla dayanamamaktadır. Ancak Derek Muller, odada 45 dakikadan fazla durmuş ve böylece bu iddiayı da çürütmüştür. Hayalinin bile son derece ürkütücü olduğu bu odada 45 dakikadan daha fazla durabilen Derek Muller, bu sürenin çoğunu oturarak tamamlamış. Bunun sebebi ise, ayağa kalksa ve hareket etse bile hiçbir şekilde ses çıkmaması! Çünkü hal böyle olunca, beyin bulunduğu ortama ciddi anlamda yabancılaşıyormuş.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here