Buradasınız
Anasayfa > Popüler > Kara Delikler

Kara Delikler

Kara Delikler

Bir gökcisminin iç basıncı kendi kütle çekimini yenemediği durumda yıldız çökmeye başlar. Eğer yıldızın kütlesi belirli bir değerin üzerindeyse çökmeyi durdurabilecek, bilinen bir mekanizma yoktur. Bu durumda yıldızın çökmesi kara delik oluşumuyla sonuçlanır.

Uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı çok güçlü bir çekim gücüne sahip olan bir bölgedir. Birçok filme konu olmuş bu devasa kütleli canavarlar aslında henüz bir teleskop ya da dünya yapımı bir araç ile gözlemlenebilmiş değildirler. Bunun sebebi ışığın bile bir kara delik içinde yok olmasıdır. Hiçbir ışık yansıtmadığı için onlara kara delikler denilmiştir. Kara delikleri anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz. Dünyayı ele alalım dünyamızı bir golf topu büyüklüğü kadar sıkıştırmış olsak her atom dahil ve ağırlığı aynı kalmış olsa bir çeşit kara delik oluşturmuş oluruz. Fakat evrendeki kara deliklerle kıyaslandığında bizim gezegenimiz bir toz taneciği olarak kalmaktadır. Kara delik üzerine düşen yakınlardaki maddenin son derece ısınmış olmasından ve güçlü bir şekilde X ışını yaymasından anlaşılmaktadır. Böylece, gözlemler dev veya ufak boyutlardaki bu tür cisimlerin varlığını ortaya koymaktadır. Bu gözlemlerin kapsadığı ve genel görelilik kuramına uyan cisimler yalnızca kara deliklerdir. Kara deliklerin merkezi yani ışık ve maddenin artık kaçamadığı noktaya olay ufku denir.

Olay ufku, herhangi bir fiziksel incelemede bulunamadığımız bir uzay parçasıdır. Ne olay ufkundan ötesini bilinen yasalarla açıklama olanağı vardır, ne de orada ne olup bittiğini bilmenin bir yolu vardır. Çünkü bir kara deliğin olay ufkunda teorik olarak zaman tümüyle durmaktadır.

Şuan dünyamıza en yakın olan kara delik yaklaşık 8 kilo-parsek uzaklıkta bulunmaktadır. Bu uzaklığa da kısaca şöyle açıklayabiliriz: 1 parsek yaklaşık olarak 3.26 ışık yılı , 1 ışık yılı ışığın bir yılda aldığı yolu gösterir. Yani yaklaşık 9,5 trilyon kilometrelik bir mesafedir.

Kara deliklerden bahsetmişken Yıldızlar arası filmini tavsiye etmemek olmaz . Şimdiden iyi seyirler dileriz…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top