Buradasınız
Anasayfa > Genel > James Webb Teleskop’u Göreve Hazır

James Webb Teleskop’u Göreve Hazır

Ey gidi hubble teleskopu bu günleri de mi görecektik dedirten zamanlardayız. İnsan oğlunun uzaydaki bu arayışı gün geçmiyor ki bitmesin. Son zamanlarda nasanın çalışmalarını hızlandırması ve bunun gibi olaylar medyanın gündemine oturmuştu.

NASA, yakın zamanda 8.8 milyar dolar harcayarak uzay araştırmaları konusunda çok ileri bir adım atmanın planlarını dev uzay teleskobu James Webb hamlesi ile başlayacaktı. Birtakım teknik problemler nedeniyle 2018 yılı dahilinde fırlatılması planlanan teleskobun 2019 yılı ilkbahar aylarında göreve başlaması kararlaştırıldı.

Yapılan açıklamada James Webb uzay teleskobunun, bugüne kadar yaptılan en karmaşık uzay gözlem araçlarından birisi olduğunu ve bu karmaşık ürünün tüm bileşenlerini bir araya getirmenin ne kadar zor olduğunu vurgulamayı ihmal etmedi. Ayrıca donanım olarak hiçbir sorun olmasa da belirli süre ertelenme kararı konusunda uzlaşıldığı açıklandı.

27 yıl boyunca uzay dahilinde görevini sürdüren Hubble Uzay Teleskobu karşısında çok daha yeni ve güçlü olan teleskop James Webb, birçok araştırmacıyı ve uzay meraklısınının yüzünü mutlu ediyor.

NASA tarafından zaman makinesi görevi gibi de çalışacak olan teleskob, 13 milyar yıl önce, karanlık çağların hemen ardından oluşmuş evrenin ilk yıldızlarını ve galaksileri hakkında bilgi toplamak konusunu kendine birincil amaç edinecek. NASA yöneticisi Eric Smith yaptığı açıklamada, “Big Bang ardından oluşan ilk galaksilerden; Europa, Enceladus ve TRAPPIST dahilinde olan kimyasal hayat izlerine varana kadar, Webb evrendeki tüm bu inanılmaz olayları araştırmaya başlayacak.” ifadelerini kullanıyor.

James Webb, 2019 yılının ilkbahar aylarında Fransız Guyanası’nda bulunan uzay üssünden Ariane 5 roketiyle beraber fırlatılırken, 1.6 milyon kilometre uzakta kendine yer bulacak. 17 farklı ülkenin katkılarıyla üretilmiş olan teleskop dünyanın merakla bilgileri toplamak için göreve başlamış olacak. Hubble teleskopu ile oluşturulan yüzbinlerce resim bu teleskopun bulacakları arasında çok küçük bir şey kalacaktır.

2019 yılında göreve başlayacak olan bu teleskop aslında bir nevi insanları uzaylı yaşama biraz daha yakınlaştıracaktır. Zaten çoğu fizik profesörünün söylediği gibi son 20 yıl içinde bir uzaylı ırkı ile temasa gireceğimiz kesin ve garanti gözüyle bakılıyor. Bazı bilim insanlarının böyle bir durumda gelişmiş bir uzaylı ırkı bilim kurgu filmlerindeki gibi bizi istila etmeye çalışırsa ne olacak sorusunu sormaya devam ediyor. Ne diyelim bekleyip göreceğiz…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

3 thoughts on “James Webb Teleskop’u Göreve Hazır

  1. Bu teleskop sayesinde daha fazla bilgi sahibi olacağımız kesin, hakkımızda hayırlısı artık.

Bir Cevap Yazın

Top