Buradasınız
Anasayfa > Genel > Hip Hop Kültürü Nedir

Hip Hop Kültürü Nedir

Hip Hop Kültürü Nedir

Hip-hop kavramı ne anlam ifade ediyor ve Hip-Hop  kültürü denildiği zaman zihninizde ne canlanıyor?

Büyük ihtimalle popüler kültürün içinde sayılabilecek, Hip-Hop şarkıcılarının gösterişli evleri, arabaları ve hal, hareketleri ile özdeşleşmiş imgeler belirecektir. Dünyaya ana akım mecralar tarafından yansıtılan genel algısı bu yönde olsa da Hip-Hop içinde barındırdığı mesajları, dünyaya ve eşitsizliğe karşı tavrı ile bugün algılanan biçiminden çok daha farklı bir yerdedir.

Hip hop bir yaşam tarzıdır aslında kimine göre yaşamın ta kendisidir.

Hip-hop kültürünün altyapısı ve çıkış noktası

Hip-hop çıkış hikayesiyle ve altında yatan felsefesiyle müziği barışla, eşitlikle, insanlığa ve doğaya ait barışçıl ve sürdürülebilir prensiplerle sunarken bunlar hakkında bilinç de geliştirir. Bu bakımdan Hip-Hop bilinenin aksine sadece içine aldığı müzik türlerini temsil eden bir kavram değil; başlı başına bir kültür olarak çok farklı alanlardan beslenen ve mesajını müzik ve başka birçok elementi aracılığıyla veren bir disiplindir.

İlk prensip, “Hip-Hop”un bağımsız kolektif bilincimizi belirleyen bir terim olmasından yola çıkar. Sürekli gelişerek, Breakin, Emceein, graffiti sanatı, Deejayin, Beatboxin, sokak modası, sokak dili, sokak bilgisi ve sokak girişimciliği gibi elementlerle ifade edilir ve bu alanlardan beslenir.

İkinci olarak “Hip Hop” yaşamın farklılıklarına saygı duyar ve ayrım yapmaz.

Bildirinin önemli bir maddesi olan dördüncü maddede, “Hip-Hop”un toplumu ve yeni nesilleri düşünerek hareket ettiğini vurgular. “Hip-Hop Topluluğu” çocukların, yaşlıların, gençlerin, kadınların haklarını bilir ve bu kesimlerin seslerini duyurabilmek için destek verir.

Hip Hop Barış Bildirisi’nin bir diğer önemli prensibi ise yedinci prensiptir. Bu prensip de şu öne sürülür: “Hip-Hop”un özü eğlencenin çok daha ötesindedir. “Hip-Hop elementleri” para, onur, güç, saygı, yemek, barınma, bilgi ve başka kaynaklar için işlem görebilir. Ancak, “Hip-Hop” ve “Hip-Hop kültürü” satılık değildir veya satın alınamaz. Bir karşılık için hiçbir yerde, hiçbir zamanda ve hiç kimseye değişimi ve aktarımı yapılamaz. Hip-Hop bir ürün olarak pazarlanamaz.

 

Hip-Hop ve sokak kültürünü birbirinden ayıramayız.
Bilinenin aksine Hip-Hop kültürü şiddete karşıdır

Türkiye’de de yavaş yavaş bu alanda adımları görmeye başlıyoruz. Özellikle sesini bu zamanlara kadar pek duymadığımız tarzda müzikle ve sanatın başka dallarıyla ilgilenen birçok kişinin, sadece rap müzik yaptıkları ya da graffitiyle uğraştıkları için değil, “Hip Hop kültürü”nün altında yatan felsefeyi benimsedikleri için artık seslerini duyurma ihtiyaçlarına karşı gelemediklerine şahit oluyoruz.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top