Guy Fox Maskesi V For Vendetta

Filmde konu edilen maske ve amaç aslında gerçekte yaşanmış bir olaydan alınmadır. Şimdi size bu olayı ve bu guy fox maskesi nin perde arkasını anlatacağız. Filmde ki olayımız aslında tamamen gerçekliğe dayanmaktadır. Öncelik olarak maskenin adı guy fox değil Guy Fawkes olacaktır. Hikayesine gelecek olursak

Guy Fawkes. 1605 yılında İngiltere’de Kral James’in kötü zalim ve propagandacı yönetimine karşı çıkan Gunpowder Plot isimli bir grup büyük bir eylem planladı. Grubun liderlerinden ince bıyıklı, keçi sakallı genç adam Guy Fawkes, İngiliz parlamentosunu havaya uçuracaktı. Ancak Fawkes tam eylemi yapacakken yakalandı ve asıldı. Şimdiki döneme bakacak olursak her eylemde New York’tan Madrid’e, Polonya’ya; Roma’dan Bükreş’e, Toronto’ya sisteme karşı yapılan tüm protestolarda karşımızda hep aynı yüz var. Görmemiş olmanız imkansız, zira bu maske dünyanın her köşesinde isyanın ve protestoların en büyük sembolü haline gelmiş durumda.

Aslında maskenin sokaklara gelme durumu ünlü hacker grubu 2008 yılında  Anonymous’un  Scientology tarikatını protesto ettikleri Los Angeles eylemlerinde çıktı. Sisteme karşı çıktıklarını ve dünyayı yönetenleri değil, geri kalan yüzde 99’u temsil ettiklerini söyleyen Anonymous’un başlattığı maske tüm dünyaya yayıldı. Şuan ki yönetimlere bakacak olursak dünyanın ekonomik kriz, küreselleşme, kapitalist düzen, faşist yönetimler yüzünden fokur fokur kaynadığı ve halkın her fırsatta sokağa döküldüğü bir dönemde bu maske de anlamlı geçmişinden dolayı en popüler semboldür. Hatta dünya üzerinde satış rakamlarına bakacak olursak sadece Amazon sitesi üzerinden alış rakamı 250 binin üzerinde olmuştur. Her ne olmuş olursa olsun şu an ki trend ve modaya bakacak olursak devrimin simgesi olarak betimlenen che guevara nın resmi yerine artık guy fox maskesi yerini almış olabilir.

 

 


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Previous Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
Next HAARP Projesi Nedir?

Yazar Hakkında

Sezer Özüdoğru
Sezer Özüdoğru 67 Paylaşım

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Yazarın bütün yazılarını gör →

İlginizi çekebilecek konular

Genel 1Comments

Deniz Kızı Gerçek Olabilir mi ?

Deniz Kızı Nedir ? Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsanevi deniz yaratıklarıdır. Deniz kızının erkeğine deniz erkeği denir.

Popüler 0 Comments

Küçük Katil Hit Girl Kimdir

Mor bir tatlı kız görüyorum hayalimde başka ne olabilir ki zaten. Ellerinde kılıçlarla hiya huya diye sağa sola atlayan o tatlı mı tatlı karakterdir hit girl. Normal olarak baktığımızda kimdir

Popüler 0 Comments

Karabasan Basması Nedir

Uykunuzdan uyanmak isteyip de uyanamadığınız, bağırmak isteyip de bağıramadığınız oldu mu hiç? Peki neden sizin başınıza geliyor bu karabasan? Uykuyla uyanıklık arasından birdenbire göğsünüze ağır bir yük binmiş gibi olur.

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış!

İlk yorumu siz yapabilirsiniz. Yorum yap!