Buradasınız
Anasayfa > Genel > Eski Mısırda Mumyalama Nasıl Yapılır

Eski Mısırda Mumyalama Nasıl Yapılır

Aslında her medeniyette bir mumyalama tekniği vardır. Ama bu işi en iyi yapan antik dönemlerdeki mısır medeniyeti olmuştur. O kadar iyi mumyalama yöntemi kullanılmıştır ki. Şuan ortaya çıkarılan mumyalar bile tamamen biçimini korumayı başarabilmişlerdir. Sadece insanlar üzerinde değil kedi,köpek,vb çeşitli hayvanlarda bu işlemlere maruz kalmışlardır.

Mumyalama işlemi genellikle çok zengin aileler ve tabi ki kraliyet aileleri tarafından yaptırılan bir işlemdi. Bu yüzden son yıllarda çıkartılan tüm mumyalar tarihteki önemli kişilere ait olmuşlardır. Gerek tutankhamon gerek nefertiti ve ailesi bunlardan bazıları olmuştur.

Mumyalama işlemi genel olarak 70 gün sürmekteydi ve yaklaşık 7 aşamadan oluşmaktaydı.

1) Ölen kişi ilk olarak şarap ve baharatla yıkanır. Vücudun parçalarının çürümeden çıkartılması gerekir. Özel bir kanca ile beyin çıkartılır. Daha sonra karın yarılarak iç organlar dışarıya atılır.

2) İç organların çıkartılmasının ardından tuz benzeri bir madde olan natron ile ölünün içi doldurulur ve ölü yanlamasına yatırılır. Böylelikle vücut içinde kalan sıvıların dışarı akması sağlanır. Mumyala işlemi için vücudun tamamen kurumuş olması gerekir.

3) Çıkartılan iç organlarda ölen kişi ile birlikte gömüleceğinden kuru olmaları gerekir ve organlarda natron ile muhafaza edilir. Organlar şeritler halindeki keten kumaşlara sarılarak küçük bir tabutun içine yerleştirilir. Daha sonra 4 bölmeli bir sandığı konulur.

4) Ölünün iyice kuruması için 40 gün bekletilir ve 40 gün sonra ceset iyici büzüşmüş olur. Bu aşamada vücudun içi ve dışı güzel kokulu yağ ve baharatlarla yıkanır.

5) İlk olarak mumyanın başı şeritler halindeki keten kumaşlar ile yağlanarak sımsıkı sarılır. Bunun nedeni ölen kişinin hayattaki görüntüsünü yeniden elde etmektir. Mumyalanan ölü değerli takılar ile sarılmaya devam edilir.

6) Ölünün tüm vücudu yaşamındaki boyutlarına ulaşana kadar keten kumaş ile sarılmaya devam edilir. Mumyalama işlemi oldukça karmaşık bir iştir ve bir hafta kadar sürmektedir.

7) Vücudun keten kumaşlar ile tamamen sarılması bittikten sonra ölen kişinin yüz kısmı bir maske ile örtülüer. Maskelenen mumya yaldızla kaplanmış tahta bir tabuta yerleştirilerek sarcophagus adı verilen lahite yerleştirilir.

Mumyalanan kişiler tüm değerli ve kendileri için önemli olan eşyalarla birlikte gömülürlerdi. Böylece diğer yaşama geçtiklerinde bunlar sayesinde sıkıntı yaşamayacaklardı. Eski mısırın bu denli bir mumyalama tekniği kullanmış olması gerçekten inanılmaz olmuştur. Eski mısır matematik,astronomi ve bir çok dalda zamanın en iyisi olmuşlardır. Bir çok filme konu olmuş bu mumyalama ve mumya olayı hala bazı gizemleri beraberinde bulundurmaktadır. Son makalelerimizden birinde bahsettiğimiz tuthankamon un laneti bunlardan birisi olmuştur.

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top