Buradasınız
Anasayfa > Genel > Eski Mısır Ölüm Tanrısı Anubis

Eski Mısır Ölüm Tanrısı Anubis

Anubis eski mısıra göre ölüm tanrısı olarak bilinmektedir. Genellikle çakal başlı olarak gösterilen anubis ölen kişileri öbür tarafa geçirmek için görelendirilir ve vicdan ile günahlarını koyduğu bir terazisi de bulunmaktadır.

Set ile evli olan Nephthys ve Osiris’in oğludur. Çakalların mezarlar etrafında dolaşması nedeniyle çakal başlı Anubis ölümle beraber anılır. Daha sonra Set tarafından öldürülen Osiris’i mumyaladığı için mumyalama tanrısı olmuştur. Görevi tüm ölüleri korumak ve yüceltmektir. Bu yüzden mumyalamayla görevli kişiler Anubis maskesi takarlardı. Ölen kişi diğer dünyada yargılanırken Anubis ona yardım eder. Anubis diğer dünyada ölülerin koruyucusu ve ölüler kentinin efendisidir. Anubis tanrılar arasında en korkutucu olanıdır. Ölüleri tekrar hayata döndürme gibi bir özelliği de olduğu sanılmaktadır. Yüzünde bir çakal ısırığı vardır. Kutsal mumyalayıcı olarak da bilinir.

Antik Mısır inancına göre Anubis’in mezarları koruma güçüne sahip olduğu bilinmektedir. Bu yüzden mezarların girişine mezarları korusun diye Anubis heykelleri konulmuştur

Terazisinde ölünün ruhunu temsil eden kalbi ile Adaletin tanrıçası Ma’at’ ın tüyünü tartar. İyi birinin kalbi tüye karşı hafif gelir ve ölünün ruhunu gök yüzüne bir daha doğması için gönderir. Eğer kötülük yapmış biri ise tüy hafif gelir ki bu durumda o kişinin ruhu yer altı ülkesine yılanlara gönderilir. Bu da sonsuz azap demektir.

Anubis bir nevi mumyalamanın yaratıcısı olarak da bilinmektedir. Anubis bedenin çürümesini engelleyen mumyalamanın mucidi olarak bilinirdi. Mumyalanan bir Mısırlı’nın ruhu yargılanır yargılanmaz daha önceden içinde bulundugu bedene tekrar girebilirdi. Anubis eğer orada vücudu korumazsa kurtuluş ve dolayısıyla ahiret olmazdı.

Anubisin bilinen en önemli özelliklerinden biri de ölen bir kişiyi tekrar hayata döndürme gücünün var olarak biliniyor olması dır. Anubis isterse ölen bir kişinin ruhunu ölüler diyarına geçmeden bedenine geri koyarak o kişiyi yaşama döndürme işlemini yapabilmektedir. Tabi çoğu kaynakta bunun aslında yanlış olduğu geçmektedir.  İşte Bu durumdan ötürü mısırdaki bulunan tüm önemli mezarların başında çakal başlı anubis figürü ve heykelleri koyulmuş bir nevi mezarı ve mumyayı koruduğu düşünülmekteydi.

Hatta Tuthankamon mezarının açılmasında mezarında 4 tane anubis heykeli bulunmuştur. Bu heykellerin 2 si kapıyı koruyor 2 si de mezarı koruyor halde bulunmuşlardır.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top