Buradasınız
Anasayfa > Genel > Basilisk Gerçek midir ?

Basilisk Gerçek midir ?

Basilisk Gerçek Midir

Harry potter da bizlere gösterilen basilisk yılanını sizler için biraz araştırdık. tamamıyla bir efsane olan bu yaratığı görenlerin ve duyanların olduğu da söylenmektedir. Bir yılan düşünün ki bakışıyla öldüren kocaman bir yılan işte bu basilisk. Avrupa hikâyelerinde adı geçen efsânevi bir canavardır. Devâsa ölçülerde, binlerce yıl yaşayabilen bir yılandır. “Yılanların Kralı” olarak da tanınır. Sadece zehirli dişleriyle değil, bakışlarıyla da öldürebilir. Basilisk kelimesinin aslı, Yunanca “kral” demek olan “basiliskos”tur. Latincesi, Regulus’tur.Naturalis Historia of Pliny The Elder’e göre Basilisk, oldukça zehirli, küçük bir yılandır ve dişleri kadar bakışları da öldürücüdür.

Basilisk, genellikle bir “yılan”, bazen de “başı horoz, kuyruğu yılan” şeklinde tarif edilir. Yunanca adı “küçük kral” anlamına geldiği için Basilisk’e “yılanların kralı” denir. Ağzından ateş çıktığı ve sadece tıslamasıyla da öldürebildiği söylenir. Akrep gibi kuru iklimleri tercih eder. Isırığı, kurbanını hidrofobik hale getirir. Yalnızca tilki tarafından öldürülebilir. Başka bir kaynağa göre de, horoz ötüşü Basilisk için ölümcüldür. Bir Basilisk, “bir karakurbağasının altında kırılan bir horoz yumurtasından” doğar. basilisk çoğu hikayede bir koruyucu veya bir şeyi koruyan yılan olarak gösterilmesine rağmen anlatılan hikayelerde karakterler genellikle ölmeleriyle sonlanmıştır. Harry potter hikayesinde aslında 3 çeşit yılan vardır. boa yılanıBasilisk ve de Nagini. Bu üç yılanın aslında bazı sayfalarda özgür iradelerinin olmadığından bahsedilmiştir. Bir başkası tarafından kontrol altında olmaları da onları kötü değil onları kontrol edenleri kötü yapmaktadır.

Titanoboa Nedir

Bazı anlatımlarda da basilisklerin ejderhalar gibi kanatlarının olduğu bazen yerden 5 metreye kadar havalandığı da anlatılmaktadır. Bir basilisk şu ana kadar bulunmamış olsa da yılanların bir diğer kralı olan ve bir zaman yaşadığı düşünülen titanoboa basiliskin belki de gerçek versiyonu olabilir. 15 metre boya ve 1.5 ton ağırlığa ulaşabilen bu yılan basilisk olarak anılabilecek tek yılan türüdür.

Efsanelerin gerçeklik paylarının olması ve titanoboa nın yaşadığının bilinmesi belkide basilisklerin aslında yaşamış olan titanoboa lar oldukları düşünülebilir. Tabi bakışlarıyla öldürme durumu abartılmış olabilir. Harry potter Sırlar odası kitabında basiliskin konu edilmiş olması bizleri gerçekten sevindirmiştir…

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top