Buradasınız
Anasayfa > Popüler > Ay Hakkında Bilinmeyenler

Ay Hakkında Bilinmeyenler

Ay Hakkında Bilinmeyenler

Ay, Dünya’nın doğal bir uydusu değildir daha doğrusu galaksinin doğal bir parçası değildir neredeyse tüm bilim adamları ve bilimsel çalışmalar sonucu ayın samanyolu galaksisine ait olmadığı anlaşılmıştır. Özellikle Ay ile ilgili fiziksel veriler bu galaksideki tüm gezegenlerde ve gök cisimlerinde ortak olan birim kütleye düşen çekim kuvvetinin ayda farklı olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan hesaplamalarda galaksimizdeki gezegenden tutun da gök taşına kadar birim kütleye düşen çekim kuvveti 5,5 gr olarak bulunmuştur ve bu ortaktır. Ancak sadece ay için bu rakam 3,1 gr dır. Ay’dan getirilen taş ve toprak örneklerinin kimyasal incelemesinde de ayın kendisine ait kum ve kaya parçalarının ortalama yaşının 7 milyar yıldan uzun olduğu saptanmıştır. Bu galaksimizin var oluş süresinden kat ve kat fazladır yani ay henüz samanyolu galaksisi oluşmadan önce var olmuş demektir. Tüm bu çalışma ve bilimsel verilerin ışığında gökbilimcilerin birleştiği nokta şudur: Ay başka bir galaksiye aittir.

Apollo 17

Ay ile ilgili en önemli detay ise dünyadan bakıldığında tüm gezegenlerin her iki yüzünü de görebiliyorken ayın sadece tek bir yüzünü görebilmekteyiz. Ayın dünya yörüngesinde döndüğü hızla kendi çevresi etrafında da döndüğünden dolayı biz sadece tek bir yüzünü görebilmekteyiz. Bu yüzden göremediğimiz tarafına Ay’ın karanlık tarafı denmektedir.

İşin ilginç tarafı Nasa Ay’a birçok kez sefer düzenlemiştir. Apollo 17 seferinden sonra bir anda Ay’a bir daha gidilmeyeceğini Ay’da bir şey olmadığını söylemiş, bu yayınlamış olduğu yazıdan sonra Ay’a gizli 3 keşif daha yapmıştır. Hatta bu keşiflerdeki bazı video kayıtları ve resmi belgeler internete sızmış ama  nasa bu söylentileri yalanlamıştır.

Neil Armstrong’un Ay’a ilk kez ayak bastığı görüntüsü

Ayda bulunan bazı piramidimsi yapılar kolonileşmiş şehir yıkıntıları uzay gemisi vb. icatlar insanlıktan gizlendiği öne sürülüyor. Bazı teorilere göre de nasanın yayınladığı fotoğraflar stüdyo ortamında çekilmiş ve görsel efekt kullanıldığı iddia edilmiştir.Bu resimlerden bazıları şunlardır :

Ay Hakkında Bilinmeyenler / Ayın karanlık yüzü

Peki buradaki fotoğrafı çeken kişi kimdir ?

 

Apollo 11 görevinden bir görüntü

Gölgelerin düşüş açıları farklıdır.Bayrağın,mekiğin ve astronotun gölgeleri farklı açılardan düşmektedir.Buda stüdyo ortamında çekildiği iddialarını güçlendirir.

Bu ve bunun gibi birçok görüntü bulunmaktadır.

Son olarak şunu da söylemekte fayda var nasa 2012 yılında marsone projesi adı altında marsta kolonileşme adımını atmış bulunmaktadır. 2025 yılında ilk koloni 2028 yılındada 2. koloninin oluşturulacağını bilmekteyiz…

Ay hakkında bilinmeyenler yazılar gibi diğer farklı konuları da okumak isterseniz site içerisinde gezmeniz yeterli olacaktır. Bir birinden esrarengiz ve ilginç olaylar bilgilerden haberdar olun.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

Sezer Özüdoğru
Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Bir Cevap Yazın

Top