Gözümde canlanır koskoca mazi , bir zamanların en iyi dizisiydi arka sıradakiler her 3 kişiden 1 birinin konuştuğu diziydi arka sıradakiler. Bir lise hayatını konu alıyordu film ama çok daha fazlasıydı aslında. Arkadaşlık , dostluk , sevgi , yalnızlık , kötülük , iyilik vb bir çok şeyi bir nesil bu diziden öğrenmişti. Kemal hocası vardı bir neslin örnek aldığı bir hoca.

hatta öyle ki o neslin şimdi şu şarkıyı dinlediğinde gözyaşlarını tutamadığını görebilirsiniz.

 

Bir nesli çeteleştirdiği gerekçesiyle çok eleştirilen bu film izleyen çoğu kişi tarafından beğenilmiştir. Hele ki o devrin gençleri tarafından 1. liği almıştır.  Mint yapımın yapmış olduğu bu güzel dizinin başında söylenen söz bile anlatıyordu arka sıradakileri aslında

”Bize hayal kurun diyorsun hocam, Biz kurduğumuz hayalleri o kadar çok düşürdük ki suya, nasıl olsa olmayacak.Bizim düşlediğimiz ne varsa bu hayatta başkaları yaşıyor olacak. Arka sıradakilerin rüyaları hep başkalarının olacak hocam.”

Yaşamı anlatan bu yapım o zaman bir nesle okulu sevdirmişti aslında.  İbo Tayfanın delkanlı çocuğuydu , Dizdar sakin abisi , Pamuk komik çocuğu , Sarı asosyal  çocuğu ,kızıl ötesi bilgisayar manyağı ,   Oktay da ağır abisiydi

bu tayfanın başından geçen olaylar anlatılırdı filmde aslında  biraz hayattan biraz değil. Ama izlettirirdi kendini arka sıradakiler şimdiki diziler gibi saçma değildi yaşanan olaylar insanın içine bir şey otururdu izlerken . Şimdilerde açıp Youtube gibi platformlarda izlediğinde içinde bir sıkıntı ile hüzün çöker bir neslin . Tabi yapacak bir şey yok her iyi şeyin vardır elbet bir sonu derler. Arka sıradakilerde bitti bu şekilde . Sonra Arka sıradakiler umut diye devam etmek istedi aslında ama o arka sıradakiler kadar tutmamıştı. Çünkü hayatı pek anlatamıyordu artık. Yada anlatmasını istemiyordu medya ve büyük insanlar. Artık dizilerden tutunda günlük hayatta bile bir çok şeye karışılıyor. Sanırım arka sıradakiler de bunun kurbanı olanlardan .

Tabi son sözlerimizi bitirirken

Daha dostmuş yıllar kimin umurunda

Tek dert aslında varolmak hayatta

Yaşam kavgası ve hep yanında

Hayaller ve gerçekler artık ayrı yollarda

Of of tek parmağın ucunda

Döner mi deli dünya

Of of mucizeler uğrar mı

bir gün arka sıralara…

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here