21 Ağustos Güneş Tutulması

Güneş tutulması için geri sayım başladı. 21 ağustos 2017 tarihinde gerçekleşecek olan güneş tutulması herkesin merakla beklediği olaylardan birisidir. Güneş tutulması esnasında Dünyanın uydusu olan Ay Güneşin Önünde kalması durumuna denir.  Hatta Google bu güneş tutulması olayı için bir çalışma başlattı ve sanırım google platformu üzerinden canlı olarak izlenebilmesi sağlanacak.

Bilim insanlarına göre tarihin en büyük güneş tutulması olarak nitelendirilen bu durum maalesef sadece abd den izlenebilecek

Tabi bu sırada google diğer yaşayan merak eden kişileri unutmadığından bu konuda çalışmalara başlamış olup gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Bu güneş tutulması sırasında Nasa güneşin atmosferini inceleyecek.

Güneş Tutulması Ve Depremler 

Güneş tutulması ile ilgili akıllara gelen olaylardan birisi de depremi etki ediyor mu sorusu olmuştur.  99 depremi öncesi yaşanan güneş tutulması ve ardından depremin olması halkın bu kanıyı düşünmesine sebep vermiştir.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, “Deprem ve tsunaminin güneş tutulmasıyla ilgisi yok. Nasıl gece ve gündüz oluyorsa güneş batıp doğuyorsa bu da öyle bir şey. Bilim, tutulmanın zamanını hesaplayabiliyor. İnsanlarımız dedikodulara, hurafelere değil bilime inansınlar” demiştir.

Eski Mısırda Güneş Tutulması

Ra her gece Duat (öbür dünya)’a geçmek için; bir saltanat kayığı ile yolculuğa çıkardı. Sabahları Atet, öğleden sonraları da Sektet eşlik ederdi. Maat, kaos antitezinde; kayığın gideceği yolu belirlerdi.

Ay’ın sembolü Thoth eşlik eder; Horus’un yanında geceleri beklerdi.

Birçok diğer tanrı bu kayıkla beraber eşlik etmiştir Mehen’in yardımcılığında. Mehen kayığı; karanlık canavarlardan korurdu. İlk Mitoloji’de; Set kayığı koruyordu ve Apep saldırıyordu. Ancak daha sonraki mitolojilerde; Set şeytan olarak görüldü ve Thoth Set şeytanına karşı kayığı koruyordu. Güneş tutulmalarını da; kayığın korunamaması yüzünden olduğuna inanılırdı.

Hint Mitolojisinde Güneş Tutulması

Hint inançlarında bir yılan olan Rahu, Güneş’i veya Ay’ı yutmaya çalışarak tutulmalara yol açar.Tibet’in Rahu’su, dokuz başlı bir yılandır.Rahu Hint Astrolojisinde yılanın başı, Ketu ise kuyruğudur, bunlar aslında karmik noktaların ifadesi olmakla birlikte, Güneş ve Ay eksenlerinin göklerdeki kesişim noktalarıdır.

Kuzey uç Rahu, Güney uç Ketu olur, Batı astrolojisi onları; “Kuzey Ay Düğümü” ve “Güney Ay Düğümü” diye adlandırmıştır, bu hayali kesişme noktaları, Hint astroloji sisteminde gezegen etkisi taşımaktadır ve Rahu bu denli önemlidir. Daima, yolculuk, kader, hırs, ani değişim, kararsızlık, rahatsızlık teknoloji, iletişimle ilgilidir. İddialı, macera sever, kurnaz, risk alan, duyarsız, çılgın, katı tutumlu, değişken ve maddecidir.

Chandra yani, Ay’ın duyguları ve zihni temsil eden enerjileri , tutulma anında, mutlaka bilinçaltımızda, zihnimizin ardında gizlenenlerin çabucak gözden geçirilmesini sağlayacak, ayrıca, algılarımızın açılmasını kolaylaştıracaktır, bu nedenle, önemli zaman dilimlerinden biri halinde değerlendirilebilir.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here