21 Ağustos Güneş Tutulması

21 Ağustos Güneş Tutulması

Güneş tutulması için geri sayım başladı. 21 ağustos 2017 tarihinde gerçekleşecek olan güneş tutulması herkesin merakla beklediği olaylardan birisidir. Güneş tutulması esnasında Dünyanın uydusu olan Ay Güneşin Önünde kalması durumuna denir.  Hatta Google bu güneş tutulması olayı için bir çalışma başlattı ve sanırım google platformu üzerinden canlı olarak izlenebilmesi sağlanacak.

Bilim insanlarına göre tarihin en büyük güneş tutulması olarak nitelendirilen bu durum maalesef sadece abd den izlenebilecek

Tabi bu sırada google diğer yaşayan merak eden kişileri unutmadığından bu konuda çalışmalara başlamış olup gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Bu güneş tutulması sırasında Nasa güneşin atmosferini inceleyecek.

Güneş Tutulması Ve Depremler 

Güneş tutulması ile ilgili akıllara gelen olaylardan birisi de depremi etki ediyor mu sorusu olmuştur.  99 depremi öncesi yaşanan güneş tutulması ve ardından depremin olması halkın bu kanıyı düşünmesine sebep vermiştir.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, “Deprem ve tsunaminin güneş tutulmasıyla ilgisi yok. Nasıl gece ve gündüz oluyorsa güneş batıp doğuyorsa bu da öyle bir şey. Bilim, tutulmanın zamanını hesaplayabiliyor. İnsanlarımız dedikodulara, hurafelere değil bilime inansınlar” demiştir.

Eski Mısırda Güneş Tutulması

Ra her gece Duat (öbür dünya)’a geçmek için; bir saltanat kayığı ile yolculuğa çıkardı. Sabahları Atet, öğleden sonraları da Sektet eşlik ederdi. Maat, kaos antitezinde; kayığın gideceği yolu belirlerdi.

Ay’ın sembolü Thoth eşlik eder; Horus’un yanında geceleri beklerdi.

Birçok diğer tanrı bu kayıkla beraber eşlik etmiştir Mehen’in yardımcılığında. Mehen kayığı; karanlık canavarlardan korurdu. İlk Mitoloji’de; Set kayığı koruyordu ve Apep saldırıyordu. Ancak daha sonraki mitolojilerde; Set şeytan olarak görüldü ve Thoth Set şeytanına karşı kayığı koruyordu. Güneş tutulmalarını da; kayığın korunamaması yüzünden olduğuna inanılırdı.

Hint Mitolojisinde Güneş Tutulması

Hint inançlarında bir yılan olan Rahu, Güneş’i veya Ay’ı yutmaya çalışarak tutulmalara yol açar.Tibet’in Rahu’su, dokuz başlı bir yılandır.Rahu Hint Astrolojisinde yılanın başı, Ketu ise kuyruğudur, bunlar aslında karmik noktaların ifadesi olmakla birlikte, Güneş ve Ay eksenlerinin göklerdeki kesişim noktalarıdır.

Kuzey uç Rahu, Güney uç Ketu olur, Batı astrolojisi onları; “Kuzey Ay Düğümü” ve “Güney Ay Düğümü” diye adlandırmıştır, bu hayali kesişme noktaları, Hint astroloji sisteminde gezegen etkisi taşımaktadır ve Rahu bu denli önemlidir. Daima, yolculuk, kader, hırs, ani değişim, kararsızlık, rahatsızlık teknoloji, iletişimle ilgilidir. İddialı, macera sever, kurnaz, risk alan, duyarsız, çılgın, katı tutumlu, değişken ve maddecidir.

Chandra yani, Ay’ın duyguları ve zihni temsil eden enerjileri , tutulma anında, mutlaka bilinçaltımızda, zihnimizin ardında gizlenenlerin çabucak gözden geçirilmesini sağlayacak, ayrıca, algılarımızın açılmasını kolaylaştıracaktır, bu nedenle, önemli zaman dilimlerinden biri halinde değerlendirilebilir.

 


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Previous Işıklar içerisindeki kadın Quorra
Next A101 24 Ağustos 2017 Aktüel Kataloğu

Yazar Hakkında

Sezer Özüdoğru
Sezer Özüdoğru 67 Paylaşım

Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste.

Yazarın bütün yazılarını gör →

İlginizi çekebilecek konular

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir? Saç ekimi, en basit anlamı ile başımızın arka kısmında bulunan iki kulak arası bölgeden, cilt altında dökülmeme özelliğinde genetiğe sahip saç köklerinin alınıp, ön tarafta saçlandırma adı

Popüler 0 Comments

Eskiden Neler vardı Şimdi yerini neler aldı

Eskiden Neler vardı Şimdi yerini neler aldı Televizyonda Tek Kanal Vardı o kanalın adı TRT idi, ama şimdi sadece ülkemizde uyduda 390 tane civarı televizyon kanalı var.   Bir zamanlar

Genel 1Comments

Deniz Kızı Gerçek Olabilir mi ?

Deniz Kızı Nedir ? Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsanevi deniz yaratıklarıdır. Deniz kızının erkeğine deniz erkeği denir.

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış!

İlk yorumu siz yapabilirsiniz. Yorum yap!