Otofaji nedir?

Otofaji nedir?

Otofaji, insanın kendi vücudundaki bir yeri veya uzuvlu yeme isteği, takıntısıdır. Tırnak yeme alışkanlığı, parmak ısırma, dudaklarındaki deriyi koparmak gibi örnekler verebileceğimiz alışkanlık haline otofaji denir.

Genellikle tehlikeli olarak bilinmese de ileri seviyeleri tehlikeye yol açabileceği düşünülüyor, onlara da örnek verecek olursak

sürekli kendine küçük zararlar verme eğilimleri olabilir. Hepimiz öğrencilik zamanlarımızda iğneleri parmak uçlarımıza batırmışızdır. Bunu alışkanlık haline getirmek otofaji’ye örnek olabilir. Dahada ileri seviyelerinde görüldüğü söylenen yamyamlık belirtileri de görülebilir. Kendi etini koparmak, kemiklerini kemirmek gibi belirtileri de görüldüğü söyleniyor.

 

Otofaji seviyeleri ve belirtileri

Bir çok kişide çoğunlukla otofaji‘nin ilk evreleri görülür diyebiliriz, sinir ve stres anlarında kontrolsüz olarak veya bir düşünce esnasında kendi vücudunuzda bir uzuvla oynamak bunlara örnektir. Ama ilerleyen seviyelerde kendine zarar verme eğilimleri bulunduracak olan hastalarda kesinlikle psikolojik destek almaları önerilmektedir.

Bu rahatsızlığın ilerleme süreçlerinde destek alınmazsa, kontrolden çıkabileceğine ve yamyamlık ile sonuçlanabileceğine önemle dikkat çekmek istiyoruz.

Güncelleme – Ak Parti Belediye Başkanlığından İstifa Eden Ahmet Edip Uğur, İstifa konuşması esnasında ‘otofaji‘ kelimesini kullanmıştır.

Share on Facebook
Facebook
26Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0
Bunu paylaşmak ister misiniz...

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

ڧ ZLine
Çılgınca şeyler yapmak geliyor içimden, dizginliyorum. Sonra birşey oluyor dizginlediğim için kendime kızıyorum. Sonra başka bir şey oluyor iyiki dizginlemişim diyorum. Sonra hoop tekrar başa.

3 thoughts on “Otofaji nedir?

  1. İlk defa duyduğumuz pek çok kelime ve terim… Teşekkürler açıklamalar için. Tasarımla ilgili üstteki yoruma katılmamak elde değil…

  2. merhaba
    site baya dolu gözüküyor dizaynda biraz sıkıntı var sanırım okuma isteğini insandan alıyor yinede emeğine sağlık

Bir Cevap Yazın

Top