Isı yalıtımı ve izolasyon nasıl yapılır?

Isı yalıtımı nedir?

Binalarda genellikle izolasyon olarak bilenen, binayı dış doğal etkenlerden korumak için yapılan bir çalışmadır. Bu izolasyon çalışmaları soğuk sıcak ve ses için yapılabilmektedir.

Isı yalıtımı genellikle binaların dışarıdaki mevsime göre soğuk havanın bina içerisini en az şekilde etkilemesi için yapılmaktadır. Bu sayede iç ısının daha verimli kullanılması ve dış soğuktan en iyi şekilde şekilde korunma imkanı vermektedir.

İzolasyon nasıl yapılır?

Türlerine göre değişiklik gösteren izolasyonu soğuk hava izolasyonu, ses izolasyonu ve ısı yalıtımı olarak kategorilendirebiliriz. Popüler olarak bilinen ve en çok kullanılanlara önem vererek size yardımcı olmaya çalışacağız.

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Hepimiz komşulardan sağdan soldan gelen seslerden ister istemez rahatsız olmuşuzdur. Bunların genel çözümü ses yalıtımıdır. Ses yalıtımları sayesinde yalıtımına göre ses girişleri ve çıkışları önlenmektedir. Bir çok amatör klipte görmüşsünüzdür. Çekim ortamlarını boş yumurta kolileri ile kapatılmıştır. Bunun nedeni ses yalıtımı malzemeleri gibi yumurta kutularıda ses geriş çıkışlarını önlemektedir.

Ses yalıtımı malzemeleri

Akustik Premit Sünger : Bu yalıtım malzemesi yukarıda anlattığımız yumurta kabından biraz daha gösterişli birşey diyebiliriz. Bir çok ses sütüdyosunde orta ölçekli ses yalıtımı yapılırken bu ürün kullanılmaktadır.  Kalitesine göre değişmektedir. Sünger olduğu için desen kolaylıkla verilmektedir.  Ürünü temin edebileceğiniz firmalara sorular sorarak desen değişikliği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Isı yalıtımı nasıl yapılır?

Sogukluk bir şekilde sıcaklığa göre ayarlanması daha kolaydır. Ama ısıyı daha verimli tutmak düşünüldüğünden daha zordur. Bina içerisindeki yakıt ne kadar fazla olursa olsun yalıtım bir binanın verimli şekilde ısıyı korumasını sağlamaktadır. Şöyle örnek verelim. Dışarıda kar yağsada bir katman bina ve kar arasında yerleşiyor ve binaya dışarıdan herhangi bir şeyin etki etmsine izin vermiyor. Isı yalıtımı tam olarak budur. Böylelikle içerideki sıcaklık içeride verimli dekilde dağılır. Diye türlü soğuk hava her zaman sıcak havayı yok edecektir. Binanızın duvarları ısınmadığı için genel sıcaklık yok olacaktır.

Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0
Bunu paylaşmak ister misiniz...

Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir.

ڧ ZLine
Çılgınca şeyler yapmak geliyor içimden, dizginliyorum. Sonra birşey oluyor dizginlediğim için kendime kızıyorum. Sonra başka bir şey oluyor iyiki dizginlemişim diyorum. Sonra hoop tekrar başa.

Bir Cevap Yazın

Top